top of page

NMV-3417
Dzimusi 1927. gadā Rīgā; intervēta 2009. gadā Lielbritānijā

Tēmas: Bēgšana no Latvijas; DP nometnes; Darbs angļu slimnīcā; Trimdas sakari ar LPSR; Sabiedriskās aktivitātes

 

SATURA PĀRSTĀSTS

1940. gadā ģimene dzīvo Daugavpils cietoksnī. Epizode par Latvijas pievienošanu PSRS. Kad tēvu (kareivis) pārceļ uz Cēsīm, ģimene seko viņam. Pirmā skola Daugavpils pedagoģijas institūta pamatskola, vēlāk Cēsu pamatskola un ģimnāzija.
Bēgļu gaitas no Latvijas uz Vāciju. No Austrumeiropas bēga milzīgas cilvēku masas, kas pārvietojās dažādiem transporta līdzekļiem. Pēc kapitulācijas ceļo pa dažādām bēgļu nometnēm. Par skolas gaitām nometnēs. Cilvēki bēgļu gaitās ņēma līdzi grāmatas, jo domāja, ka drīz atgriezīsies Latvijā.
Daugavpilī gājusi deju pulciņā un mācījusies spēlēt klavieres. Ģimenē visi dziedājuši, spēlējusi skolas muzikālajā uzvedumā.
Pirms Latvijas pamešanas ģimene nošķīrās no tēva; nezina, kas ar viņu noticis. Latvijā zaudētas visas mantas, tāpēc izveidojies uzskats, ka mantas neko nenozīmē. Tēva izcelsme – pa pusei polis. Vecvecāki, vecāki, radinieki Latvijā. Tēvs dienējis cara armijā. Māte gribējusi studēt Tērbatā, bet Pirmā pasaules kara dēļ mācības izjuka, tur iepazinās ar tēvu. Epizodes no mātes bēgļu gaitām Krievijā.
Bēgļu gaitas Otrā pasaules kara laikā – bēgšana no Sarkanās armijas Čehoslovākijā, epizodes par sastapšanos ar karavīriem. Iztikšana Blombergas DP nometnē, neviens nekad nežēlojās. Kad sākas izceļošana no Vācijas, izvēlas Angliju, lai būtu tuvāk Latvijai. Anglijā ieceļo 1947. gada martā. Bijusi liela vilšanās gan par dzīvi Anglijā, gan pašiem angļiem. Kopā ar māsu strādāja garā vājo slimnīcā. Darbs un dzīve slimnīcā, saskare ar angļiem. Tūlīt meklē sakarus ar citiem latviešiem. Dejojusi tautas dejās, piedalījusies demonstrācijās, ņēmusi dalību ELJĀ. Ļoti maz sarakstījās ar Latviju, jo cilvēki baidījās no vajāšanām. Epizodes ar laikrakstu „Dzimtenes Balss”, kas bez prasīšanas tika piesūtīta Anglijā. Tagad pietrūkst latviešu sabiedrība, jo viņas vecuma sievietes daudzas apprecēja angļus, ar tām nav nekā kopīga. Anglijā jau no paša sākuma bija rosīga kultūras dzīve.
Atgriežas pie Latvijas atstāšanas stāsta. Izbraukšana ar kuģi no Liepājas, visi dziedājuši himnu. Dzīve DP nometnēs. Līdzpaņemtās mantas no Latvijas – fotogrāfijas, mācību grāmatas, tautastērps. Daļa fotogrāfijas tika paslēptas dzīvoklī zem grīdas, pēc tam vairs neatrada.
Ierašanās Anglijā, pirmie iespaidi, viss likās ačgārni. Iebraucēju dalīšana pa darbavietām. Epizode ar skābētajiem kāpostiem. Lai gan vēlējās, nebija iespējams studēt Anglijā, jo bija nepieciešams nolikt vairākus eksāmenus, taču bija jāstrādā. Darbs slimnīcā, darbabiedri un vadība, šķiru atšķirības.

bottom of page