NMV-3409
Dzimis 1921. gadā Tomskā; intervēts 2009. gadā Lielbritānijā

Tēmas: Dienests vācu armijā; Izglābšanās no nāves; Iedzīvošanās Lielbritānijā; Daugavas Vanagi; Latviešu nams Straumēni

 

KOPSAVILKUMS

1939. gadā iesaukts karadienestā; ienākot vāciešiem, dezertē no Sarkanās armijas, vēlāk tiek iesaukts vācu policijas bataljonā. Kara gaitas (Kurzemes fronte, ievainojums); kara nogalē kopā ar vienību dezertē un nonāk amerikāņu gūstā. Pēc karagūstekņu nometnes dodas darbos uz Angliju, kur pavadīts turpmākais mūžs. Aktīvi darbojies Daugavas Vanagu organizācijā.

 

AUDIO FRAGMENTS: laimīga izglābšanās no nāves kara laikā

 

Audio fragmenta transkripcija: laimīga izglābšanās no nāves kara laikā
Jautājums: Tajā kara laikā jums bija daudz tādu briesmīgu piedzīvojumu? Jūs jau diezgan ilgi dabūjāt tajā armijā būt.
Atbilde: Ko nu skatās... briesmīgi. Kara laikā tu esi apdraudēts jebkurā laikā. Tev var uzmest, teiksim, bumbu jeb iet šāviens.
Jautājums: Bet vai tādi bija brīži? Nu jūs divreiz ievainoja.
Atbilde: Jā, tādi brīži bija. Laimīgi brīži bija man. Kurzemē grāvjos, tranšejās kad stāvējām, es biju mana vada ložmetēja komandieris. Man 2 ložmetēji bija un 2 apkalpes. Viens ložmetējs šeit, otrs kaut kur šeit – tanī grāvī.
Jautājums: Abās pusēs?
Atbilde: Jā, nu tie grāvji jau iet tā zig-zag. Nav jau kopā, viens ir te un viens kaut kur tālāk. Ne jau blakus, teiksim. Pie tā viena ložmetēja es vienmēr stāvēju, blakus stāvēju tai apkalpei. Man karšu soma bija, zin, uz grāvja malas uzlikta, ložmetējs blakus. Un es pats vienā brīdī aizeju projām pie tā otra ložmetēja. Un es nāku atpakaļ – uz tās kāršu somas ir kritusi mīna, un mans ložmetēja apkalpes cilvēks, kas pie ložmetēja stāvēja, tam ir galvā... nav vairs tur. Un, ja es tanī vietā, kur es stāvēju, ja es te būtu stāvējis, tad arī es nebūtu.

Jautājums: Tā kā tas bija viens brīdis, kad jūs aizgājāt.
Atbilde:  Vot, liktenim vajadzēja likt man aiziet pie tā ložmetēja, tur aiziet projām no tās vietas. Un es parasti vienmēr visu laiku stāvēju viņam blakus. Un tanī momentā, kad es ateju nost, te nokrīt mīna, zin.