NMV-2096
Dzimis 1921. gadā Naujenē; intervēts 2006. gadā ASV

Tēmas: Tēva jaunsaimniecība Naujenē; Izglītība Latvijā un Zviedrijā; Latviešu izdevējdarbība Vācijas nometnēs; Ieceļošana ASV; Siera ražošana/uzņēmējdarbība

 

SATURA PĀRSTĀSTS

Dzimis skolotāja ģimenē. Pēc Pirmā pasaules kara tēvam piešķirta jaunsaimniecība, kur līdztekus mācībām pamatskolā, agri iemācījies strādāt dažādus lauka darbus. Pēc pamatskolas beigšanas iestājies Malnavas lauksaimniecības vidusskolā. Studijas turpina Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijā, kur 1943. gadā apmaiņas programmas ietvaros rodas iespēja studēt Hohenheimas Lauksaimniecības universitātē Vācijā. Sakarā ar studijām Vācijā atbrīvots arī no iesaukuma leģionā. 1944. gadā pie viņa Štutgartē ierodas pamāte (tēvs dibinājis jaunu ģimeni), māsas un brāļi, savukārt tēvs palicis Latvijā un 1945. gadā izsūtīts uz Sibīriju.

Pēc kara latviešu bēgļu vajadzībām sastādījis vairākas vārdnīcas, iegūto naudu ieguldījis studijās, 1948. gadā iegūstot agronoma zinātnisko grādu. Vēlāk ieguvis arī siera meistara diplomu un strādājis dažādās pienotavās. Vācijā savā profesijā darbu tomēr neizdodas atrast, un, saņēmis galvojumu, 1950. gadā izceļo uz ASV. Sākotnēji strādā dažādus gadījuma darbus, līdztekus meklējot iespēju strādāt specialitātē, ar laiku uzsākot savu uzņēmējdarbību – siera rūpniecisko iekārtu ražošanu un uzstādīšanu. Iegūto peļņu ieguldījis nekustamo īpašumu tirgū, attīstījis arī savu lauksaimniecību un mežsaimniecību Katskiļu kalnos. Investējis arī Latvijā, taču kritiski vērtē tās ekonomiku.

Līdztekus darbam galvenā uzmanība pievērsta ģimenei, kuru uzskata par lielāko mūža vērtību. Daud uzmanība sveltījis bērnu un mazbērnu audzināšanai latviskās vērtībās, valodā un kultūrā. Dzīvē allaž mēģinājis sasniegt iecerēto, jo ikvienas grūtības līdzīgi kā akmeņi ir pārvaramas –  pārbīdāmas. Nepieciešams tikai zināt un pārdomāt, kā tas izdarāms. Dzīvē viss sasniedzams paša spēkiem, tikai jāprot par sevi pastāvēt un cīnīties.